dil

Özgeçmiş

Keman eğitimine 8 yaşında Prof. Nuri İyicil ile başladı ve İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan 1995 yılında mezun oldu.

1997 yılından beri sürdürdüğü solistlik kariyerinin yanı sıra alanında kendisini geliştiren sanatçı, Prof. Jean Fournier’in “Salzburg Mozarteum Sommerakademie”de ve İstanbul’da yaptığı masterclass’lara katıldı. Daha sonra da İsrail’deki “Keshet Eilon Violin Masterclasses”a üç yıl ardarda katılıp burada Shlomo Mintz, Ida Haendel, Vadim Gluzman ve Ani Schnarch ile çalıştı. 2003 yılında da yine aynı kursa asistan öğretmen olarak davet edildi.

Müzik yönetmenliğini Claudio Abbado’nun yaptığı “Gustav Mahler Gençlik Orkestrası”na üç yıl üst üste davet edilip, burada Claudio Abbado, Seiji Osawa, Piérre Boulez, Semyon Bychkov ve Danielle Gatti gibi şeflerle birlikte dünyaca ünlü festivallere katılıp, önemli konser salonlarında çaldı.

Türkiye’de “Uluslararası İstanbul, Ankara ve Eskişehir Müzik Festivalleri”nde ve birçok değişik şehirde resitaller yaptı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul, Antalya, Bursa ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları, Borusan İstanbul Filarmoni, C.R.R. ve Eskişehir Senfoni Orkestraları, ENKA Sinfonietta, DESO, ASO, Mersin, Başkent ve Borusan Oda Orkestraları, Camerata Saygun Orkestrası eşliğinde , Yurtdışında ise İngiltere, Polonya, Macaristan, Romanya, Ukrayna, İsrail, Gürcistan, Azerbaycan ve K.K.T.C.’de solo konserler verdi.

Aktif olarak solistlik kariyerine davam etmekte olan Halkacı Akın, 2011 yılında “Profesör” oldu ve halen öğretim üyesi olarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda çalışmakta ve ayrıca “Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası”nın başkemancılığı görevini sürdürmektedir.

2011 yılında “YOCULUK” isimli, tamamı Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan CD’sini çıkaran sanatçı, 2013 yılında da “YÜZYIL DÖNÜMÜNE YOLCULUK” adını taşıyan yeni bir CD çalışması gerçekleştirmiştir. Halen Borusan Holding tarafından kendisine kullanım hakkı verilen 1675 (Cremona) tarihli bir Francesco Ruggieri kemanla çalmaktadır.